Olivový olej vám jistě není nutné představovat. Přesto bychom se tu chtěli zmínit o jeho jedné nepříliš známé vlastnosti. Univerzalitě.

Univerzalita olivového oleje vás dostane

Máte-li doma olivový olej za studena lisovaný, v prémiové kvalitě, označovaný jako BIO extra panenský, máte před sebou jeden z nejužitečnějších rostlinných olejů, které existují. Užitečnost spočívá zejména v univerzalitě využití. Všichni jistě dobře víte, že existují univerzální čisticí prostředky, které využijete na podlahu, na nábytek, spotřebiče, okna, dlaždičky a další předměty, tak olivový olej je něco podobného. Ne, že by se hodil zrovna pro úklid domácnosti, ale jeho všestranné využití je srovnatelné s úklidovými saponáty.

černé olivy

Olivový olej na smažení – s klidem na něm můžete smažit jakékoli vhodné potraviny do teploty cca 200 stupňů Celsia. Je to jeden z mála rostlinných olejů, který se na smažení hodí, aniž by obsahoval zdraví škodlivé látky. Naopak vás obohatí vitamínem E, provitamínem A, vitamínem K a významnou kyselinou olejovou.

olivový olej

Opalovací krém – od olivového oleje sice neočekávejte ochranný UV faktor, ale přínosný bude pro pokožku už jen z toho důvodu, že vitamín D se na pokožce tvoří pouze za přispění tukové složky. Ne všechny opalovací krémy jsou navíc zdraví prospěšné, zatímco olivový olej je pro lidské zdraví opravdový balzám.

Masáže – masážních přípravků existují tisíce, ale proč utrácet za drahé preparáty, kde musíte pracně zkoumat jejich složení a ověřovat, zda náhodou neobsahují něco škodlivého? S olivovým olejem nemůžete šlápnout vedle, protože jeho složení již znáte, a víte, že vám nejen, že neublíží, ale naopak prospěje.

Kosmetické přípravky – pokožkou se vstřebává do krevního oběhu mnoho různých látek a ty z olivového oleje vám budou ku prospěchu i při potírání těla po mytí a po koupeli. Hodí se na obličej, dekolt, ruce, záda, stehna, hýždě, lýtka i chodidla.