Mít tyto krásky doma je přáním mnoha milovníků květin. Na pultech květinářství i jiných obchodů jich najdeme opravdu hodně. Jak se o ně doma starat, aby jejich krása vydržela co nejdéle? Co jim poskytnout?

 orchidej a kameny

Správný substrát

Ten, co mají rostlinky ve květináči „na cestu“ nebývá pro delší kvalitní život rostliny příliš vhodný. Je většinou moc sypký, špatně se jí v něm pak dýchá. Prospějeme jí tedy, pokud ji přesadíme do nového co nejdříve. Substrát vhodný pro orchideje buď koupíme v obchodě, můžeme si ho připravit i sami. V přírodě tyto rostliny žijí na kůře stromů. Základem substrátu je tedy samozřejmě kůra. A to kůra borovice, modřínu, topolu, dubu, pinie, vinné révy či korku. Drenážní vrstvu vytvoříme ze dřevěného uhlí, drceného štěrku nebo kousků polystyrenu.

 

Vhodná zálivka a výživa

Množství zálivky je potřeba přizpůsobit tomu, jakou máme v bytě vzdušnou vlhkost. Pokud je náš byt příliš suchý, zaléváme více. Maximálně se ale doporučuje 1 x týdně. A v zimním období pak jen 1 x za měsíc. Myslíme na to, že orchidej hodně špatně snáší, když ji přelijeme! Na tuto situaci odpovídá tím, že její listy žloutnou a opadávají. Tuto její reakci si bohužel pěstitelé vysvětlují tak, že usychá (ono to tak na první pohled skutečně vypadá). Pak ji znovu zalijeme a její stav tím bohužel ještě zhoršíme. A rostlinka odumře. Co se týká hnojení, provádíme ho asi 1 x týdně (když zaléváme). Odborníci radí, že stačí naředit roztok 10 x slabší, než uvádí výrobci na obalech.

 oranžový květ

Příznivé stanoviště

Správně zvolené umístění je pro orchidej hodně důležité. Běžně prodávané druhy mají v oblibě světlo. Ale pozor na přímé „bodavé“ paprsky, které jim pálí listy! Nejlépe jim je na stanovišti, které je na severním či východním okně. Vhodná teplota záleží na druhu. Nejčastěji pěstované v pokojových podmínkách jsou tzv. temperované druhy. Pro ty je ideální teplota od 15 do 25°C. Chladnomilným druhům je dobře například v zimních zahradách, stačí jim 5 až 10°C. Zemním druhům je nejlépe v ještě chladnějším prostředí. Rostou i při teplotě mínus 20. Ty ovšem v našich pokojích asi své místo nenajdou!