Běžný vysavač odsaje přibližně 40 – 70 procent nečistot, většinu z nich tvoří prachové částice a jen malý podíl kožních šupinek, vlasů, chlupů a kožního mazu. Výkonnější stroje zvládnou o něco vyšší procento, zvláště vypomůžete-li si nástavci s kartáčem. Zbytek ulpí na jednotlivých vláknech, kde se usadí spolu s tukovou složkou ze zbytků lidské tkáně a z výparů, které vznikají při vaření, nebo docela obyčejným prouděním vzduchu při větrání. Prach spolu s tukem vytvoří jemný maz a ten vlákna neustále obaluje, což se ještě podpoří chůzí, a časem vznikne na jejich povrchu tmavý povlak. Koberec tak ztratí svou původní barvu, zešedne a zdánlivě to vypadá, že se jedná o nezvratný jev.

roh koberce

Pokud svému vysavači plně důvěřujete a domníváte se, že jste zakoupili stroj, který si poradí s nečistotou lépe, než všechny ostatní typy, proveďte malý test. Pečlivě vysajte určitou plochu, třeba s nástavcem s kartáčem, nebo úzkou hubicí, kde vzniká větší sací tlak, a poté navlhčenou švédskou utěrkou několikrát po sobě přejeďte rukou po vyluxovaném místě. Brzy se vám začnou tvořit drobné žmolky plné prachu, chlupů a vlasů a budete mít jasnou představu, jak je vaše vysávání neúčinné.

kobercová vlákna

Rotovac spojil všechny fáze čisticího procesu v jeden celek

Vysavače, které pracují na principu podtlakového mokrého vysávání, jsou o něco účinnější, ale schází v nich mechanický podíl čištění. Ideální by bylo propojit v jeden celek praní vláken v čisticím roztoku, jejich mechanické načechrávání a zároveň podtlakové odsávání nečistot spolu s roztokem. Naštěstí takové stroje existují, jedním z nich je například systém Rotovac. Důkladně jednotlivá vlákna po nanesení čisticího roztoku vykartáčuje rychlým pohybem rotační hlavice a poté vlivem silného podtlaku špínu odsaje. Poradí si i s mastnými skvrnami od kávy, omáček, rajčatového protlaku, hořčice, červeného vína a dalších často se vyskytujících potravinových ingrediencí. Hloubkové čištění koberců Praha strojním systémem Rotovac ocení i majitelé domácích mazlíčků, kteří mohou na podlaze občas zanechat svou stopu v podobě výkalů a zvratků.