Mateřská a rodičovská dovolená utekla jako voda a pomalu se musíte vrátit do práce nebo hledat novou. Nastává otázka mateřské školky. Jakou školku zvolit a kdy by jí mělo dítě začít navštěvovat?

holčička si staví kostky

Typy školek


·         Jesle

Pokud potřebujete velmi brzy začít chodit do práce a potřebujete řešit hlídání jinak než pomocí rodinných příslušníků nebo chův, využijte jesle. Na rozdíl od mateřské školky se nejedná o pedagogické, ale zdravotnické zařízení. Tedy pracovníci a pracovnice tohoto dětského centra nejsou pedagogicky vzdělané. Starají se zde o děti od půl roku do tří let. Samozřejmě narazíte na jesle státní i soukromé, liší se zejména finančním příspěvkem a třeba i prostředím a individuálním přístupem.


·         Soukromá školka

Jedná se o instituci, kde se o děti starají pedagogicky vzdělaní lidé. Za školku si připlatíme, ale dítě většinou vezmou už od jeho dvou let. Je zde individuálnější přístup, skupiny jsou výrazně menší. Můžeme se také setkat s jednotlivými typy těchto zařízení. Často uváděným je třeba lesní školka, děti jsou vedeni k lásce k přírodě a skoro v každém počasí se pohybují venku, potom je tu také výuka montessori, což je netradiční způsob vzdělávání dětí. Samozřejmě typů je daleko více.


·         Státní školka

Pokud máte zájem, aby chodilo vaše dítě do státní mateřské školy, je potřeba na jaře přijít k zápisu. Přednostně se berou děti s trvalým bydlištěm v daném městě nebo obci. Navštěvovat toto zařízení může dítě od tří let. Platí se zde minimální poplatek za školkovné plus peníze za stravu. Skupiny jsou větší a není zde tak individuální přístup jako e školkách soukromých. Samozřejmě jsou zde pedagogicky vzdělané učitelky, které děti vzdělávají ve všech směrech dle jejich věku a potřeb.
 

malé dítě a podzimní krajina
Vhodný věk

Je vlastně těžké říct, kdy je vhodná doba dát dítě do školky. Když to vezmeme podle zákona, je nutné, aby dítě navštěvovalo jeden rok školku a to v době, kdy bude předškolákem. Jinak je vše čistě na nás a částečně i na naší finanční situaci, pokud chceme dát dítě do zařízení před dovršením jeho tří let.

Rozhodně je vhodné a rozumné dávat zezačátku děťátko do školky pouze na zkoušku, třeba na pár dopolední v měsíci, aby si zvyklo. Jednak odloučení od vás je pro něj velkou změnou. Počítejte také s tím, že ze začátku bude hodně nemocné, proto je vhodné, aby začalo chodit do školky dříve než vy do práce. Samozřejmě to zní jednoduše, ale někdy jsou situace mnohem složitější. Tak snad vše půjde dobře, s nemocemi se dítě rychle popere a ve školce se mu bude líbit.