V posledních letech se stává velkým trendem pro Čechy nakupování v zahraničí. Nejenže je lákají nízké ceny, ale také kvalitnější zboží, větší a lepší výběr sortimentu, který v České republice není k zakoupení. Nejčastěji se jedná o obyvatele bydlící poblíž hranic. Na severu Čech jezdí obyvatelé nakupovat do Německa a Polska, v Jižních Čechách jezdí do Rakouska a někteří obyvatelé si zaletí například až do Velké Británie.  Každá z těchto zemí má své osobité kouzlo a má co nabídnout, ať už plnými obchody nebo sváteční atmosférou na vánočních trzích.

Obchod Primark Drážďany

Velkou Británii charakterizuje především Londýn, který je známý svojí světelnou výzdobou. Nejznámější je Oxford Street, světově známé nákupní centrum. Můžeme tu vidět až přes 1500 dekorací sestavené ze spousty žárovek. Oxford Street je ve vánočním čase jen pro odvážné, turistů je tu tolik, že se musíte protlačit davem lidí. Pokud se chcete vyhnout davu lidí, je možné navštívit například Covent Garden nebo okrajové čtvrtě Londýna. Za nákupy vánočních dárků se můžete vydat do Primarku, v Londýně jsou totiž otevřené dva a je to nejlacinější obchod s oblečením. V Londýně jsou různé obchůdky a stánky s oblečením, vánočním sortimentem nebo jídlem a pitím, kde si můžete vybrat dárek podle svých představ.
Vánoční trh ve Vídni

Německo je známe především Drážďany a Norimberkem. V Norimberku každoročně probíhá nejstarší vánoční trh Christkindlesmarkt, který se poprvé pořádal v 17. století. Zde místo nakupování můžete ochutnat tradiční norimberský perník nebo norimberské klobásy. Mezi nejznámější město se řadí Drážďany, toto město je jak stvořené pro vánoční nakupování. Nejenže obsahuje překrásná díla architektury, může nám také nabídnout mnoho obchodních domů s velkými módními řetězci, ale také s širokou škálou mezinárodních módních značek. I zde bývá jeden z nejstarších vánočních trhů a to historický vánoční trh Striezelmarkt. Zde se nachází největší vánoční pyramida na světě, která je vysoká 14 metrů. Ve stáncích můžeme ochutnat svařené víno nebo vánoční štolu.

Do Polska jezdí především nakupovat Severočeši. Je zde levná drogerie, potraviny nebo bytové doplňky. Velký zájem mají o Jelení Horu, kde lze adventní nakupování spojit s lyžováním. Na trzích se objevují pultové stánky, které nám můžou nabídnout místní speciality, ručně vyráběné výrobky nebo vánoční ozdoby. Další navštívená města jsou například Krakov, Vratislav nebo Varšava. V Krakově se adventní trhy odehrávají v samotném srdci památkové rezervace UNESCO, na jednom z největších náměstí Krakova. Je tu možnost nakoupit velké množství dárků a ochutnat místní speciality.

V Rakousku je podobné zboží jako v Německu. Nejčastěji jezdí Češi nakupovat do Vídně, je zde dobré spojení z Brna. Ve Vídni je dobré se podívat na staré Vídeňské vánoční trhy. Ve stáncích je možné si koupit spoustu krásných dárků, jakou jsou například keramika, hračky, ozdoby, svíčky nebo perníková srdce. Za ochutnání stojí vánoční punč nebo svařené víno. Navštívit můžete místní obchodní centrum, kde se nachází až 330 obchodů.  Mezi další navštěvovaná města patří Linz a Salzburg.