Ve Spojených státech amerických je zcela běžné, že kamarádky pro budoucí maminku uspořádají oslavu. Tzv. baby shower, oslava brzkého příchodu novorozence, však získává na oblibě i v České republice. Každá oslava, kterou organizujeme, by měla mít určitá pravidla, aby se v ní všichni zúčastnění mohli dobře zorientovat a naplnit určitá očekávání.

těhotenství

Kdy oslavu pro těhotnou ženu uspořádat?
V Čechách bylo dosud spíše zvykem, dávat rodičům dárky pro miminko, až v okamžiku, kdy se dítě narodí. Jsou zatím i jisté obavy z toho, co kdyby se náhodou na poslední chvíli něco pokazilo. Pokud budeme vycházet z amerického vzoru, tak správnou dobou pro uspořádání oslavy je období 4 – 6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pokud budete chtít oslavu uspořádat, ale zároveň počkat až po období po porodu, je dobré s oslavou vyčkat minimálně šest neděl, aby maminka měla dostatek času se vzpamatovat z porodu a sžít se svým malým miminkem.

Oslava jako překvapení?
Vzhledem k tomu, že tyto oslavy nemají u nás velkou tradici, je na místě se s těhotnou domluvit, zda jí uspořádání takového oslavy nebude nepříjemné. Některé maminky dávají před porodem raději přednost klidu a poklidným přípravám na porod. Navíc mohou být v tomto období před porodem již lehce nervózní, unavené, oteklé.

oblečky

Jaký dárek se hodí budoucí mamince přinést?
V tomto případě záleží na tom, zda maminka dá k dispozici určitý seznam věcí, které by se jí pro miminko hodily, nebo jestli nechá výběr dárků jen na hostech. Je to podobné jako s dárky pro novomanžele. Dárek pro nastávající maminky můžete pojmout buď tradičně, nebo kreativně. Záleží zaprvé na vkusu budoucí maminky a pak také na vašem posouzení. Mezi tradiční dárky patří samozřejmě oblečení nebo hračky pro kojence, balení jednorázových plen také neurazí. Také můžete přinést něco, co nebude primárně pro miminko, ale pro maminku. Což takhle přinést masážní olej, pěknou knihu nebo kvalitní čokoládu?