Těžký život s alkoholem v krvi

Někteří lidé (odborníci i laici) tvrdí, že odnaučit alkoholika jeho návyku je nesmírně obtížný úkol, který se také v mnoha případech nepodaří zvládnout. Alkohol je skutečně nebezpečná droga a jistě není nutné se o tom sáhodlouze rozepisovat.

bodlák ostropestřec

Kdyby šlo pouze o neškodnou látku – jenže alkohol působí v organismu jako jed, je okamžitě metabolizován v játrech, a to přibližně z devadesáti procent. Zbývajících cca 10 procent se vylučuje z těla za pomoci ledvin, ve formě vydechovaného plynu z plic, a skrze pokožku. Ideální je pochopitelně se alkoholu zcela vyhnout, ostatně zvířata v přírodě si také nic takového nedopřávají. Čas od času vypitá sklenka piva nebo aperitiv nezpůsobí zdravému člověku žádný kolaps, ale pravidelné pití již prohlubuje závislost a pak se můžeme dostat do bludného kruhu.

Smyslem tohoto článku však není popisovat alkoholismus jako chorobu či návyk, ale zmínit se o léčebném přírodním prostředku, který pomáhá s regenerací poškozených jaterních buněk, ať už pod vlivem alkoholismu, narůstajícího stresu, konzumace chemických léků a nevhodných potravin, či pobytu ve znečištěném ovzduší.

semínka ostropestřce

Ostropestřec mariánský je bodlák

Někoho z vás možná překvapí, že na první pohled docela odpuzující bodlák, který byste (možná) na své okrasné zahrádce netolerovali, má ve svých semenech ukrytou velmi významnou esenci. Je to soubor látek s názvem Silymarin, jehož nejdůležitější částí je chemická sloučenina Silibinin.

Drcená semena, nebo přímo lisovaná ve formě oleje, jsou velkým přínosem pro jaterní tkáň, ať už je konzumujeme jako preventivní prostředek, nebo léčebný. Důležité je u Ostropestřce mariánského drceného dodržet doporučené dávkování vzhledem k tomu, že při procesu očisty a regenerace buněk v játrech se vylučuje zvýšené množství žluči, a to může podráždit dvanácterník a celkově vézt k zažívacím obtížím. V každém případě se však jedná o přírodní prostředek, který nebyl syntetizován uměle v laboratoři (in vitro), a nevyvolává vedlejší účinky, jež jsou mnohdy typické právě pro tato léčiva.