V obrábění rotačních ploch jasně vede soustruh, protože se tu točí obrobek a ten obrábí daný nástroj. V dnešní době zažívají úspěch CNC stroje.

Obrábění rotačních obrobků

CNC stroje

Jestliže vyrábíme produkty z kovu, tak k tomu musíme mít adekvátní stroje, protože bez nich to rozhodně nepůjde. Velmi časté zakázky jsou výrobky, jenž mají rotační tvar. K jejich výrobě se tedy velmi často používá soustruh, protože zde se nám točí obrobek ve své ose a my jej můžeme různými nástroji obrábět podle své potřeby, což zde lze velmi snadno.

CNC obrábění

Jistě si pamatujete klasické staré soustruhy, které měli nízké náklady na provoz, a hlavně vydrželi nespočet hodin ve firmách a stále pracovali s velmi dobrou přesností, přičemž samozřejmě musíme udržovat servis a údržbu, aby vše fungovalo. V dnešní době jsou velmi populární CNC stroje, jenž řídí elektronika. Napřed musí samozřejmě někdo vytvořit správný program, ale potom už stroj pracuje sám, kdy dosahuje slušné rychlosti a přesnosti, jenž se člověk v mnoha případech nemůže vyrovnat. Něco takový stroj také stojí, ale vzhledem k jeho efektivitě se investice vrátí.

Soustružnické nože

Na soustruhu můžeme vrtat díry v ose obrobku, řezat závity a celou řadu dalších věcí, ovšem tím nejhlavnějším nástrojem stále zůstává soustružnický nůž https://www.i-nastroje.cz/soustruznicke-a-jine-noze. Zde musíme samozřejmě mluvit v množném číslem, protože jich máme celou řadu pro obrábění všemožných částí. Navíc se často používají nože s vyměnitelnými břitovými destičkami, protože ty se jednoduše vymění a nemusí se brousit.

soustružení kobu

U všech soustružnických nožů řešíme materiál a také jeho geometrii. Každá část musí mít totiž určité rozměry a být pod určitým úhlem, aby byl zajištěn co nejlepší řez třísky a jeho odvod pryč. Takto se samozřejmě snižuje i teplota při obrábění, ale stejně u většiny procesů používáme chladící kapalinu. Nástroje musí být rozhodně kvalitní, aby byli výsledné produkty přesné a nástroj vydržel pracovat dostatečnou dobu před opotřebením. Zároveň musíme sledovat cenu, abychom zbytečně nezvyšovali cenu za jeden vyrobený kus.