Když už nějaké ty peníze máme, nejednou je neutratíme do posledního haléře a nějaké si odložíme stranou. Prostě proto, že máme zdravý rozum, a možná i proto, že nám kdekdo předhazuje, abychom si je šetřili. Především v době, kdy nepociťujeme jejich nedostatek.
Možností, kam si peníze uložit, dnes je! Učiněná přehršel. Ovšem každá z nabízejících se možností má své výhody, ovšem i nevýhody. A je jenom na vás, .
stoh balíčků
Vyberte si, chcete-li:
Běžný účet je skvělý v tom, na něm máte své peníze v bezpečí, jsou pojištěné. Jenže na takto uložených penězích se podepisuje inflace, kvůli níž tyto ztrácí na hodnotě, a proti tomu už pojištěni nejste. Takže tam dnes máte peněz dost, ale jaká bude jejich reálná hodnota za nevím kolik let! Možná úsměvná
Spořicí účet vám nabízí podobné přednosti jako běžný. A navíc vám vaše penízky lépe chrání i před tou zlou inflací, jakkoliv je ani ten ochránit nedokáže. Zde vaše peníze pouze tratí na hodnotě méně. Výměnou za „protislužbu“; třeba za to, že na takové peníze po určitou dobu nelze sáhnout nebo vás při jejich výběru poškodí sankce.
Můžete investovat do zlata či jiných komodit, jenže co vy prosťáčci vesměs víte o tom, jak se bude vyvíjet jejich hodnota, že? Můžete zbohatnout i splakat nad výdělkem. Totiž nad prodělkem.
Můžete investovat do nějakých cenných papírů. Ovšem opět – co vy víte, jak dlouho budou skutečně cenné a nakolik! Dnes je firma nebo jiný jejich vydavatel nahoře, kdežto zítra vůbec nemusí existovat. A sbohem, úspory!
Můžete si nakoupit státní dluhopisy, které jsou prý na rozdíl od jiných cenných papírů bezpečné. Protože „stát přece nemůže zkrachovat“. Ovšem co z takových investic máte? Úroky jsou malé a nakonec – pokud jste v produktivním věku – si takto státu půjčené peníze vrátíte vlastně sami. Z daní, jež budete muset státu zaplatit a jež budou použity mimo jiné právě na splácení tohoto.
lžíce na kalkulačce

Můžete investovat do umění, do vzdělání a vědy, do nemovitostí, ale ani to vás nemusí učinit bohatými, i díky tomu můžete přijít na buben. I to je do posledního sázka do loterie.
A vlastně i do loterie své peníze cpát můžete, i díky té můžete zbohatnout. Těch šancí se nabízí! Ale v drtivé většině případů jenom nabízí. Nebo vy snad znáte někoho, kdo vyhrál tolik, že za ty peníze luxusně nebo aspoň spokojeně dožil? Takových je věru málo.
Ovšem peníze jsou a budou třeba. Vždycky. Aspoň dokud bude náš svět naším světem. A tak si peníze musíme i nadále šetřit. A investovat. A třeba to vyjde.
Protože peníze by neměly ležet někde ve slamníku nebo jiném pochybném úkrytu. Na tom ještě nikdo nezbohatl. A nezbohatne.