Alespoň jeden osobní automobil vlastní v České republice každý průměrná rodina a většina dospělých členů má řidičský průkaz. Mnohem častěji se ale setkáváme s tím, že auta jsou v jedné domácnosti alespoň dvě. S jedním se většinou jezdí pravidelně a druhé je pro strýčka příhodu. Ačkoliv se to však nezdá, údržba automobilů a pohonné hmoty umí provětrat peněženku a rodinné úspory opravdu důkladně.

auta

Čím náročnější a neobvyklejší značku automobilu si vyberete, tím více vás jeho údržba bude stát. Pokud kupujete automobil, zamyslete se nad tím, zda chcete úplně nový nebo ojetý vůz. Spousta ojetých vozů je ve výborném stavu a stojí o dost méně, než vozy úplně nové. Nikdy však nemáte jistotu, jestli vám původní majitel poskytne veškeré informace, které jsou pravdivé. U nového vozu si můžete být jistí, že nikdy nebyl bouraný, všechno na něm je původní a nikdo nestočil najeté kilometry. Ačkoliv je to nezákonné, dost často se tak děje. 

Po rozhodnutí, jaké auto tedy zvolit už je jen vás, jakou vybrat značku. Pokud nechcete sahat hluboko do kapsy při výměně náhradních dílů a běžné údržbě, volte běžnější značky, které na cestách potkáváte denně. Díly jsou na ně většinou o dost levnější, než na auta, které nepotkáváme tak často. Stejně jako se platí za luxusnější šperky více, platí to tak i aut. Čím dražší auto, tím dražší náhradní díly.

peníze

Nezapomeňte na to, že tankování taky něco stojí, proto volte takové auto, které příliš „nežere“. Ceny benzínu a nafty jsou v posledních letech jako na houpačce a spíš než aby klesaly, tak stále rostou. Dobře tedy zvažte, zda pořídíte elektromobil, nafťáka nebo auto na benzín. Nějakou tu korunku by vám mohlo ušetřit auto na plyn. Nevýhodou jsou však povinné revize plynové bomby a její potřebná výměna po určitých letech. Cena tankování však bývá většinou o polovinu nižší, než za ostatní pohonné hmoty.

Automobil vám vaše peníze nikdy nevrátí, bez něj však budete muset jezdit v MHD nebo chodit pěšky. Proto dobře zvažte, co je pro vás nejvýhodnější.