V dnešní době bydlí stále spousta lidí v panelácích. A není divu, při dnešních cenách nemovitosti vyjde byt mnohem levněji, a je tak dostupnější pro více lidí. Nehledě na fakt, že například staří lidé či ti, kteří bydlí sami, jsou často toho názoru, že by pro ně byl byt zbytečný.

Ovšem je pravdou, že v paneláku musíte také vycházet se sousedy. A součástí toho bylo již od jejich vzniku postarání se o společné prostory. Způsob, jakým se toto dělá, se však značně změnil, a to nejen díky moderním technologiím.

panelákové sídliště

Doba jde zkrátka kupředu, a změnila se i kultura. Zatímco dříve bylo běžné, že chodby a sklepy uklízeli sami majitelé bytů podle předem daného rozvrhu, dnes již tomu tak není. Je to především proto, že s tím byla spousta problémů – někteří si stále přehazovali služby s jinými, další to nedělali pořádně a jiní se na to v podstatě vykašlali. Ačkoliv se tedy jednalo v podstatě o férový systém, nebylo dost dobře možné takto udržet dům čistý.

Bylo tedy nutné přijít s jiným řešením. Tím se stalo najmutí profesionální úklidové firmy se specializací na úklid právě panelových domů, například úklid paneláku Praha. Její pracovníci přijdou v dohodnutých intervalech (nejčastěji jednou týdně, ale v případě potřeby lze i častěji) a společné prostory domu uklidí. Tak je zajištěno, že vše bude skutečně v pořádku uklizeno.

vysávání koberce

Samozřejmě, tento přechod se neobešel zcela bez problémů. Ačkoliv to totiž značně zvýšilo pohodlí majitelů bytů, zároveň se s tím zvýšily i náklady. Tyto firmy si totiž za svou práci nechají zaplatit, a je jasné, že tuto částku musí dát dohromady majitelé bytů. Těm se tak zvýšilo nájemné, což zdaleka ne každý akceptoval.

Nakonec se však ukázalo, že se přeci jen jedná o lepší a výhodnější řešení. Proto na něj v současné době přešly v podstatě všechny paneláky. Pouze v několika z nich stále uklízí majitelé či nájemci sami, avšak těch valem ubývá. A zdá se, že tento trend bude pokračovat i nadále.