Všichni to známe. Ráno se budíme do tmy, dny se začínají zkracovat, sychravé a ponurné počasí nás přesvědčuje, abychom strávili den v posteli. Bohužel, děti toto nevnímají a nutí nás jít ven na hřiště za každého počasí. Jak ale děti před tímto obdobím chránit?

podzimní radovánky

Otužování

Největší chybou pro naše děti je pobyt v přetopených místnostech a navlékání do nejteplejších svetrů, co doma objevíme. Přirozené otužování pro naše děti je pobyt venku na čerstvém vzduchu a vrstvené oblečení (u dětí jsou to zejména punčocháče a tzv. košilky). Myslete ovšem na to, že děti jsou choulostivé, proto je potřeba postupovat opatrně. Ze začátku třeba větrejte pravidelně v místnosti na pár minut a intenzitu větrání postupně prodlužujte. Uvidíte, že výsledek se brzy dostaví. Nejpřirozenější je ale pro vaše děti pobyt v přírodě, kde se zabaví a zároveň unaví.

Vitamíny

Někteří z nás volí přírodní vitaminy, ostatní sahají po přípravcích z lékárny. To už je na každém z nás, kterým dají přednost. Pokud se rozhodnete svým dětem podávat doplňky stravy v podobě bonbonů, želé, kapek a dalších, určitě si pečlivě prostudujte příbalové letáky. Na trhu je nepřeberné množství těchto produktů a každý si určitě vybere. Nezapomínejte ale i přesto podávat svým dětem dostatek ovoce a zeleniny.

Správná životospráva

I vyvážené stravování má pro naše děti velký význam. Naše ratolesti by měly mít rozmanitou stravu, protože mají přes den velký výdej energie a útočí na ně různé bacily. Na jídelníček jim určitě zařaďte luštěniny, maso, sezónní ovoce a zeleninu (např. kysané zelí, červenou řepu). Vynikající je dětem dávat místo sladkostí sušené a kandované ovoce, oříšky. Jsou plné zdravých tuků a naopak neobsahují zbytečné cukry. K pití podávejte čaje, pokud možno neslazené nebo přislazené medem, sirupem, mošty, 100 % šťávy. V tomto období přichází čas na bylinky, ať už v podobě čajů nebo sirupů, nebo k dochucování pokrmů. Pokud jste milovníkem těchto léčivek, máte širokou škálu jejich využití. A nejlepší jsou samozřejmě vlastnoručně usušené z vaší zahrádky. Děti je sice moc nevyhledávají, ale pokud je zařadíte opatrně, ani si toho nevšimnou.
rodičovská láska

A pokud vás a vaše děti dostihne podzimní únava a nachlazení, zalezte pod deku a pusťte si k tomu čajíčku pěknou pohádku.