Není pochyb o tom, že jednou z nejméně příjemných věcí, které se nám mohou v domácnosti stát, je například prasknutí či uvolnění vodovodního nebo odpadního potrubí. Je to především proto, že si toho nemusíme delší dobu všimnout, zvláště pokud uniká jen menší množství vody, avšak po delší dobu.

Jaké to může mít následky, není třeba říkat. Vlhké prostředí je ideální pro tvorbu plísní, které našemu zdraví zrovna neprospívají. Nehledě na to, že voda může narušit statiku zdí a stěn, a to až do té míry, že může být nutná sanace. A to rozhodně není nic, co bychom chtěli.

instalater1

Navíc je zde fakt, že pokud bydlíme v bytě, pak neohrožujeme jen sebe, ale i sousedy bydlící vedle nás a pod námi. A ti po nás rozhodně (a oprávněně) budou požadovat zaplacení vzniklé škody, nehledě na to, že to nejspíš neprospěje našim vzájemným vztahům.

Je tedy jasné, že včasná detekce úniku vody je pro zabránění větším škodám mimořádně důležitá. To však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Mnoho lidí totiž nemá ponětí, jakým způsobem můžeme únik vody včas odhalit.

instalater4

To je samozřejmě způsobeno tím, že naprostá většina potrubí je skryta ve zdech, a jako u mnoha jiných věcí, i zde platí, že sejde z očí, sejde z mysli. Proto jim věnujeme ještě méně pozornosti, než by bylo potřeba. Jak to tedy můžeme napravit?

Jednou z hlavních věcí je vědět, kudy u nás vlastně potrubí vede. Tak budeme vědět, kterým místům máme věnovat zvýšenou pozornost. Zde pak můžeme dávat pozor na podezřelé znaky, jako jsou mokré skvrny, případně zápach.

Také je vhodné občas poslouchat, zda neteče voda i v případě, že jsou všechny kohoutky zavřené. I to je totiž znakem toho, že nám voda odněkud vytéká. A není pochyb o tom, že takovýto problém je potřeba co nejdříve řešit. Jen tak předejdeme závažným škodám jak na majetku, tak i na zdraví. A to je to nejdůležitější.