Jak má vypadat ideál ženské krásy? Na to není jednoznačná odpověď, neboť představa ideální ženské postavy se v průběhu dějin měnila a mění se dodnes. Dnešní vyhublé světové modelky by opravdu v dávné době neuspěly. Mnoho žen si láme hlavu s nedokonalou postavou, přitom, kdyby se narodily v jiné době, mohly by být považovány za ideál krásy. Každé historické období totiž považuje za žensky přitažlivého něco jiného. Podle Járy Cimrmana je krásná ta žena, která má útlý pas, okrouhlý bok a ňadra dmoucí. Ovšem sošky z různých historických období a kultur dokládají neuvěřitelnou variabilitu ideálu ženy, která se výrazně odlišuje. Krása je totiž subjektivní a její ideál se neustále mění.
hlava sochy
PRAVĚK
Pravěká žena je vnímána jako dárkyně života, a od toho se odvíjí představa o ideální ženě. Pravěká žena měla oproti té dnešní úplně jinou postavu, což dokládá soška Věstonické venuše. Její vypouklé bříško, široké boky, masitá stehna a obrovské poprsí symbolizovaly plodnost a blahobyt. Tělesné tvary žen, které vyjadřují dobrou reprodukční schopnost, však muži upřednostňují i dnes.
nahá socha
STAROVĚK
Ve starověkém Egyptě se líbily ženy s úzkými rameny a dlouhým krkem. Důležité také byly dlouhé vlasy, štíhlá postava a symetrický obličej. Panovnice Kleopatra byla ideálem krásy této doby. Ovšem ve starověkém Řecku naopak hledali ideál krásy v atletickém mužském těle, takže si ženy stahovaly poprsí, aby jim nenarostlo do větších tvarů. Ve starověkém Římě si cenili štíhlé postavy.

STŘEDOVĚK
Ve středověku byly ženám přičítány spíše záporné vlastnosti a bylo na ně pohlíženo jako na čarodějnice, proto nebyl na jejich krásu brán velký zřetel. Jejich postavení bylo podřízené a byla jim předurčena role jen jako matky a manželky. Krása nebyla důležitá, důležitější byla krása duše, proto jsou z této doby vyobrazeny světice a andělé s nevinnou tváří.
starověká socha
SOUČASNOST
V dnešní době se střídá období trendů a extrémů. Štíhlé ženy s velkým poprsím nestačí, přidává se velké pozadí, tetování, vypracované břišní svaly, výrazné obočí… A brzy se jistě objeví nový trend.