Mnoho lidí dnes přemýšlí, jak ochránit své peníze před stále rostoucí inflací. A jednou z prověřených možností je investování do nemovitostí. Z historie víme, že se vždy jednalo o relativně bezpečnou investici. Problém však je, že ceny nemovitostí jsou v dnešní době skutečně vysoké.

Často si tedy lidé, kteří chtějí začít na trhu s nemovitostmi podnikat, berou na tu první hypotéku. Základní idea je, že než ji splatí, zvýší se hodnota onoho domu, bytu či pozemku natolik, že jej pak budou moci prodat se ziskem, a to i po započítání inflace. Navíc jej mohou v době, kdy jej budou splácet, pronajmout, což bude představovat další zdroj příjmu.

splácení hypotéky a růst úroků

Na papíře to vše samozřejmě vypadá dobře, ale jaká je skutečnost? Zde je nejprve nutné vybrat vhodný typ hypotéky. Z těch nebankovních je nejčastěji využívána hypotéka bez registru https://nebankovnihypoteka.cz/hypoteka-bez-registru/, neboť na ni dosáhne nejširší spektrum žadatelů. Zdá se to tedy jako ideální plán. Jen málokdo si však uvědomuje rizika.

Tím jsou v první řadě penále za neplacení, která bývají u tohoto typu velmi vysoká. Pokud se tedy dostanete do špatné finanční situace, pak se dluhové spirále v podstatě nevyhnete. A vzhledem k tomu, na jak dlouhou dobu se hypotéky uzavírají (a v současnosti se hovoří o tom, že by se tato doba mohla ještě prodloužit), je pravděpodobné, že u nás v domácnosti k poklesu příjmu dojde.

nemovitosti mohou být dobrou investicí

Pak je zde také fakt, že onu nemovitost je potřeba udržovat, pokud si má zachovat svou hodnotu. I v případě, že ji pronajmeme, budeme muset řešit problémy jako prasklé potrubí, plíseň na zdech a mnohé jiné. A to může být finančně dost náročné. Je tedy nutné do ní během té doby investovat další peníze, což je něco, co mnoho lidí do svých kalkulací nezahrnuje.

Pokud se navíc dostaneme do tíživé finanční situace, například díky ztrátě zaměstnání či dlouhodobému onemocnění, pak můžeme mít skutečné problémy. Proto je dobré zvážit, zda je zrovna tato cesta pro nás ta nejlepší. Přeci jen, chceme své peníze rozmnožit, ne o ně přijít.